آخرین هفته مهرماه برای صنعت خودرو ایران دارای حواشی نسبتا زیادی بود. در این هفته بود که بحث درباره چگونگی اختصاص وام 25 میلیونی و تردید در ارائه آن به اوج خود رسید و خبر نقشه‌های همسایه شمال غرب کشور برای وارد کردن خودرو ملی خود به بازار ایران منتشر شد.

مسئولان بانک مرکزی در نشست خبری اعلام جزئیات بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود، ابتدا عبارت «وام» را به کار برده و در نتیجه این‌گونه القا شد که وام خودرو به 25 میلیون تومان افزایش یافته است، اما بعدا مشخص شد داستان چیز دیگری بوده و 25 میلیون تومان موردنظر با سازوکار جدیدی پرداخت خواهد شد.

طبق آنچه رسانه‌ها از قول رییس کل بانک مرکزی منتشر کردند، دولت در بسته سیاستی خود برای خروج از رکود، وام خودرو را از 15 به 25 میلیون تومان افزایش داده و بر این اساس، متقاضیان می‌توانند تا سقف 80 درصد از قیمت خودرو، از این وام که مدت بازپرداخت این وام هفت ساله و نرخ سود آن نیز 16 درصد است، استفاده کنند.

به عبارت بهتر، برای افکار عمومی اینگونه جا افتاد که دولت برای خروج بازار خودرو از رکود، 10 میلیون تومان به وام خودرو اضافه و شرایط آن را نیز تسهیل کرده است و از همین رو متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بانک‌های عامل، در خواست 25 میلیون تومان وام برای خرید خودرو بدهند.

این در حالی بود که به فاصله چند ساعت از انتشار خبر «افزایش وام خودرو»، مسوولان بانک مرکزی به‌نوعی اعلام کردند 25 میلیون تومان موردنظر، در قالب «وام» پرداخت نمی‌شود و اصلا قرار نیست پولی به مشتریان داده شود.

بر این اساس، خودروسازان اسناد خود مبنی بر فروش محصولات شان به مشتریان را نزد بانک مرکزی برده و معادل ریالی آن را دریافت می‌کنند. مشتریان نیز که از تسهیلات 25 میلیون تومانی بهره مند شده اند، آن را با سودی 16 درصد و در مدت زمان هفت سال بازپرداخت خواهند کرد.

اما به فاصله کوتاهی پس از اعلام خبر تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو،حاشیه و گرفتاری جدیدی در شبکه‌های اجتماعی، دامان خودروسازان کشور را گرفت و آن چیزی نبود جز تشکیل کمپینی جدید علیه آنها. کمپین جدید این بار به سراغ تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو رفته و کاربران شبکه های اجتماعی را به همچنان به نخریدن خودرو ترغیب کرده است.

خودرو ملی ترکیه به ایران می آید؟
اما همسایه شمال غربی ایران هوس تولید خودرو ملی به سرش زده است، آن هم در شرایطی که تجربه این خودروها در ایران، چندان موفق نبوده و بسیاری از کارشناسان با ساخت خودروهای به اصطلاح ملی مخالف هستند.

با این حال، هفته گذشته خبر رسید که دولت ترکیه حق تولید نسل دوم خودروی قدیمی ساب 9-3 را از سازمان خودروهای برقی ملی سوئد خریداری کرده و این محصول قرار است اولین خودرو ملی این کشور باشد.

بر این اساس،شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه طی چند ماه اخیر با این سازمان سوئدی همکاری کرده است تا این خودروی قدیمی 13 ساله را به مدل جدیدی تبدیل کند. هرچند هنوز جزئیاتی در مورد این خودرو به‌طور رسمی منتشر نشده است، اما به‌نظر می‌رسد نمونه‌های اولیه آن به کادیلاک BLS شبیه هستند. ظاهرا ترکیه قصد دارد این محصول را به بازارهای صادراتی منطقه ارسال کند و با این حساب هیچ بعید نیست ایران نیز در آینده ای شاید نه چندان دور، میزبان خودرو ملی ترکیه‌ای‌ها باشد.

منبع:اقتصادنیوز

اصناف ویژه

به روز شده در:دلار آزادیورو آزادپوند آزادمثقال طلا در بازارسکه بهار آزادیسکه نیمسکه ربع
شما اینجا هستید: اخبار وام خودرویی که وام نیست